Hrady a Zámky » Liberecký kraj » Semily » Hrad Trosky

Hrad Trosky

Hrad Trosky

Návštěvní doba:
duben a říjen: 8:30-16:00 (sobota,neděle)
květen - srpen: 8:30-18:00 (úterý-neděle)
září: 8:30-16:00 (úterý-neděle)

Vstupné:
Základní vstupné: 40,- Kč
Snížené vstupné: 25,- Kč (senioři nad 65 let, žáci všech základních škol, studenti po předložení dokladu o studiu, držitelé karty ISIC, ITIC, IYTC, invalidé po předložení průkazů ZTP, ZTPP)
Děti do 6 let: 10,- Kč
Psi: 10,- Kč.

poloha: Hrad trosky se nachází jihovýchodně od Turnova v kouzelné krajinné oblasti Český ráj.

Nejbližší autobusové spojení: 1 km (Troskovice)
Nejbližší vlakové spojení: 2 km (Ktová)

Telefon 481 313 925
Telefon Rovensko pod Troskami 512 63

Se stavbou hradu bylo započato koncem 14. století (asi kolem roku 1380), tedy v době, kdy mýtus o nedobytnosti hradů se začal rozplývat v dýmu prvních dělových výstřelů. Vlastnosti terénu rozhodly i o způsobu stavby. Mezi oběma čedičovými homolemi byl založen vnitřní hrad. Z jihu byl chráněný prudkým svahem, na severu předhradím. Boky zajišťovaly více než dostatečně obě Věž Panna kolem r.1390čedičové homole, které však nezůstaly nevyužity. Na obou nepřístupných vrcholech byly postaveny věže. Na nižší, zavalitější (relativní výška 47 metrů), nazývané "Baba" se zvedala nižší, pětiboká věž. Na východní, štíhlejší homoli (relativní výška 57 metrů), která se snad pro svou nepřístupnost nazývá "Panna", se tyčila vysoká, obdélná věž.

Za třicetileté války sloužil hrad ještě několikrát jako pevnost, což se mu stalo osudným. Válčící strany se na něm střídaly, až jej v roce 1648 vypálilo vítězné císařské vojsko. Další staletí hrad chátral a jeho pozůstatky zachránil, podobně jako jiné hrady, až romantický zájem v 19. století. Zajištění a nezbytné úpravy nechal provést tehdejší vlastník Jan Lexa z Aehrenthalu.

oficiální stránka hradu: www.trosky.cz

Komentáře:

Hrady a Zámky » Liberecký kraj » Semily » Hrad Trosky
     stats: 0