Hrady a Zámky » Moravskoslezský kraj » Bruntál » Sovinec

Hrad Sovinec

Hrad Sovinec

Návštěvní doba:
duben : soboty, neděle od 900 - 1700 hodin
květen - září: denně kromě pondělí od 900 - 1700 hodin
říjen : soboty, neděle od 900 - 1700 hodin
V jiný čas, dle předchozí dohody.

Vstupné:
plné: 30,- Kč
děti ve věku 6-15 let, studenti ve věku 15-26 let (nutno prokázat se platným studentským průkazem), držitelé průkazů ZTP a ZTP/P, průvodci držitelů průkazu ZTP/P, senioři nad 65 let: 15,- Kč

poloha: Hrad Sovinec se nachází cca 25 km vzdušnou čarou jihozápadně od města Bruntál.
GPS: Loc: 49°50'14.68"N,17°14'47.13"E

Nejbližší autobusové spojení: 0,1km (Sovinec)
Nejbližší vlakové spojení: 10 km (Újezd u Uničova)

Telefon - 554 295 113
Adresa Hrad Sovinec, autopošta Břidličná, 793 51 Sovinec, okr. Bruntál

Původní hrad založili před rokem 1333 bratři Vok a Pavel ze Sovince. Z té doby je válcová hláska na osmiboké základně, dodnes dominanta hradu. V době husitské byl Sovinec opěrným bodem husitství na Moravě. Na přelomu 15. a 16. stol. byl hrad rozšířen o předhradí. V roce 1543 ho koupil Kryštof z Boskovic a přistavěl nový palác. Další majitel Vavřinec Eder ze Štiavnice přistavěl nová hospodářská křídla se dvěma bránami. Novými baštami a bateriovou věží bylo posíleno opevnění.

Sovinec získal roku 1624 řád německých rytířů. Za třicetileté války byl hrad vypleněn mansfeldovými vojsky. Řádový místodržící Jiří Vilém z Elkershausenu jej proto nechal přebudovat na dokonalou pevnost. Opevnění z třicetileté války je u nás nejrozsáhlejší zachovanou fortifikací z té doby. Švédové vedení generálem Torstensonem však přesto roku 1643 hrad dobyli a zanechali jej v zuboženém stavu. Teprve obnovitel Bouzova velmistr arcivévoda Evžen zde zřídil řádové muzeum.

V polovině 19. století byl v místě přiléhajícím k vstupnímu barbakánu postaven pozdně empírový kostel, který slohovou čistotou i dokonalostí provedení náleží k nejcennějším empírovým stavbám na Moravě. Spodní část bateriové věže posloužila jako základ kostelní zvonice.

Nejčernější období nastalo za německé okupace. Hrad byl zabaven nacisty, stal se základnou SS a vězením francouzských důstojníků a antifašistů. Po osvobození v létě roku 1945 zde vypukl ničivý požár, který proměnil zachovalou památku ve zříceninu. Od té doby probíhaly pomalé, přerušované a bohužel z části i odborně nekvalifikované renovační a zabezpečovací práce.

oficiální stránka hradu: www.sovinec.cz

Komentáře:

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli je hrad otevřen na Velikonoční pondělí. Předem děkuji za odpověď.


→ alice    7. duben 2007, 11:09    #

Nový komentář přes FB.


Hrady a Zámky » Moravskoslezský kraj » Bruntál » Sovinec
     stats: 0